Dotek světla a radosti Dotek světla a radosti

Dotek světla a radosti

Jyotish NOVAK

Svámí Krijánanda ke konci svého života často poznamenal:“ Cítím se tak blaženě, že to stěží mohu zadržet.“ Viděli jsme, že si radostného ducha udržuje i během těžkých časů: když spadl první chrám, když shořely domy při požáru, při autonehodě, při zdravotních potížích. Svámidží bez ohledu na to, co se dělo kolem něho ukazoval, že to nemá  sílu dotknout se jeho vnitřního Já.

Odkud pochází tato schopnost být radostný bez ohledu na to, co  nám život hází pod nohy? Za prvé pochází z pocitu vnitřní radosti a potom rozvíjením tohoto zvyku tím, že si ho opakovaně přinášíme i během dne. Vidíte, že radost je náš přirozený stav – hlavní ze všech způsobů, kterými Bůh projevuje Sám sebe. Takže my ten stav nepotřebujeme tvořit, ale čistě zvyšovat naši vnímavost
k němu tím, že odstraňujeme temné závoje světského vtažení, které tento přirozený stav zahalují.


Tak jako u mnoha věcí v životě můžeme rozvíjet a udržovat živé, radostné vědomí, když sami sebe  do něj vtáhneme. Abychom měli radost pod kontrolou naší vůle, musíme ji zažít víc do hloubky a častěji. Nejprve se musíme pokoušet prohloubit pocit radosti. Toho nejlépe dosáhneme v meditaci, když se myšlenky utišily. Doporučil bych vám, abyste ke konci každé meditace alespoň pět minut trávili prohlubováním pocitu radosti a napouštěním vaší mysli radostnými vibracemi.


Za druhé se musíme pokoušet vnímat dotek radosti i během dne, jak nejčastěji je to možné, dokud se to nestane naším zvykem. Nečekejte na okolnosti, které vás udělají šťastnými: naučte se cítit radost bez příčiny. ()

Tento rok se členové Anandy účastní  společně experimentu, zda můžeme prohloubit náš pocit radosti a zveme vás, abyste nás následovali. Každé ráno na konci meditace alespoň na pět minut zaměř svoje uvědomění do duchovního oka a vnímej tam světlo a do hloubky prožívej vnitřní radost.

Potom během dne, jak často jen můžeš, ale nejméně pětkrát denně, znovu probuď vědomí světla a radosti touto technikou: zastav se, zavři oči a přenes energii do duchovní oka, do  středu mezi obočím. Můžeš si také na tento bod položit prst, aby sis ho víc uvědomil. Teď si v tom bodu uvědom radost a světlo. Udrž si toto vnímání alespoň 15 vteřin. Tato praxe tě znovu spojí s boží přítomností ve formě světla a radosti.  Všechen úspěch, všechno štěstí proudí z nadvědomého spojení s Božským. Mistr (Jógananda) říká, že nejrychlejší cesta k pokroku je udržování vědomí v duchovním oku.

Třebaže tato technika je rychlá a jednoduchá, může mít hluboký účinek na naši pohodu. Staň se duchovním vědcem a zkoumej, zda jednoduchý dotek světla a radosti ti pomůže, abys radost pociťoval stále.

Ve světle a radosti Najasvámí Jyotish

z blogu Jyotishe a Devi Novak přeložila L.M.Labuti pirka