Pohádka pro dospělé Pohádka pro dospělé

Pohádka pro dospělé


Pohádka pro dospělé o šťastné nemocnici
Liboslav Kučera
 

V jednom nejmenovaném okresním městě stála špatně hospodařící okresní nemocnice  a když se smlouva jejího  ředitele nachýlila ku konci, tak se tamní radní rozhodli neobnovit a vypsat konkurz na nového . Což o to, zájemců by se přihlásilo dost , ale v  podmínkách výběrového řízení byl mimo  obvyklé požadavky na vysokoškolské vzdělání i dovětek, že pokud se hospodaření nemocnice nedostane do roka a do dne účetně z červených čísel , tak bude příslušný vedoucí úředník odvolán a nucen  další dva roky pracovat jako poslední poslíček v prádelně a  stravovat  se  nemocniční jídelně tou nejhorší neslanou dietou  a na jeho pokrmech se nesmí vyskytnout ani jedno mastné oko.  Zkrátka hrůza.

I přes tyto kruté podmínky se nakonec přihlásili tři zájemci. Jeden lékař, druhý účetní a třetí byl malíř. Protože radní opravdu nechtěli šlápnout vedle a nakonec měli z  čeho vybírat. tak vzali všechny do zkráceného zkušebního řízení. Každého hodlali pověřit na týden ředitelováním a věřili, že se rychle vybarví jejich přednosti  a odhalí jejich nedostatky.

Prvním přihlášením, který dostal šanci, byl lékař, Jeho atestací byla  všeobecná chirurgie, a ten se rozhodl k radikálnímu řezu. Na všechna oddělení dosadil jako primáře chirurgy a nařídil , aby se věnovali léčbě tak, jak se učili na fakultách. Stalo se, že najednou prudce stoupl počet amputací. Pacient,  kterému se objevil vřed na lýtku, přišel o  nohu, jiný  si stěžoval na  artrozu v lokti, přišel o ruku. A nepřejte si vědět , o co přišel pacient, který si stěžoval na bolest v krku.

Radní usoudili poměrně rychle, že tento ředitel nebude tím pravým požehnáním pro jejich nemocnici. Nevydržel ve funkci ani ten zkušební týden, protože starosta správně pochopil. když se mu vrátila domů z nemocnice manželka bez uší, že takhle to opravdu nepůjde. Přitom si šla nebožka postěžovat pouze na příslušné oddělení na zalehlý bubínek.

Druhým přihlášeným byl účetní. Vystudovaný inženýr, cifršpion. Věřil, že pouhým sčítáním kladných a záporných čísel se dostane do těch správných počtů, po kterých volá radnice. Zavřel se ve své nové kanceláři a prvním jeho počinem byl nákup velkého a superrychlého počítače. Na obří obrazovce sledoval kurzy akcií z celého světa a začal pomalu a opatrně nakupovat a prodávat, tak jak byl přesvědčen o správnosti svého konání. Věřil, že se mu podaří každou vydělanou korunku zhodnotit. Po třech dnech zjistil, že nemá na účtech nic, Čtvrtý den přišel větší obnos za výkony ze zdravotní pojišťovny a dočasný ředitel v tom spatřil svoji poslední šanci  Vybral všechny peníze a běžel na místní poštu  Když jej přišli pátý den zatknout pro zpronevěru krčil se za psacím stolem,který byl zavalen vyškrtanými stíracími losy.Uvěřil bláhově sloganu,  že každý třetí vyhrává.

Třetím zájemcem o pozici ředitele byl  malíř. Nebyl to ledajaký malíř pokojů , ale akademický malíř. Tím splňoval první podmínku o vysokoškolském vzdělání, nutném na příslušný post. Ovšem o dalším musel dosud zklamanou radu města přesvědčit. I vzpomněl si na  svá studia a nauku o významu barev pro  rozpoložení člověka. Dobrá nálada je pro každého pacienta důležitým předpokladem k uzdravení. Okamžitě proto nařdil  vymalovat všechny čekárny zářivými světlými barvami. Již vstupování do ordinace, jejíž dveře jsou natřeny na růžovo, evokuje v nemocném ty nejvzněšenější pocity, i když jej čeká třeba kolonoskopie   
Stropy v operačních sálech byly povinně bleděmodré se zářivými slunečními paprsky s bílými obláčky. Uspávaný pacient je přesvědčen o přímém vstupu do nebe a podvědomě spolupracuje při operaci. Vrcholem práce s barvami bylo, že sestřičky dostaly sadu makeupů a každý byl léčen nejen prášky a injekcemi, ale také mu byla nalíčena barva zdravého lidského těla. U spalniček nebo dokonce žloutenky to sice vyžadovalo větší vrstvu barvy, ale výsledek byl stoprocentní. Radní při návštěvě  po týdenní zkušební době byli spokojeni. Tolik zdravě vypadajících lidí, co leželo v nemocnici, svědčilo o dobře vykonané léčbě a finanční výsledky se jistě brzy dostaví. Malíř dostal svůj kýžený post a okresní nemocnice v nejmenovaném okresním městě má před sebou barevně zářivou budoucnost,

autor Kučera Liboslav str. 148 sborník Literátí na trati VI - František Tylšar


Labuti pirka