Cvik Vřeteno

Cvik Vřeteno

Cvik je to prostý, ale má svoje pravidla, na jejichž dodržování závisí účinnost a šíře záběru tohoto cviku. A účinky Vřetena jsou jak na úrovni fyzické, tak i psychické ohromující. Je to dáno přirozeností a ladností pohybu, který je pro Vřeteno charakteristický, je-li správně proveden. V takovém případě je totiž lidskému tělu tento pohyb velmi libý a prospěšný, stejně jako kočce protažení. O tom, že je Vřeteno lidskému tělu naprosto přirozené svědčí to, že děti ho mimoděk provádějí během svých her, či podvědomě v situacích, kdy se potřebují uvolnit. Stejně tak tento pohyb můžeme zaregistrovat v kulturním odkazu našich

 
Nyní se podíváme na způsob provádění samotné cviku.
Základní postoj- chodidla paralelně vedle sebe na šíři ramen, kolena lehce pokrčené, ruce volně podél těla, pánev mírně předsunutá, břicho mírně zatažené, ramena rovná, hlava vzpřímená. Představte si, že máte na temeni provázek a někdo vás za něj tahá nahoru. Nohy pevně posazeny na zemi, a páteř mírně, jakoby roztažena mezi zemí a nebesy.

 

Postoj je velice důležitý a je potřeba při každém cvičení hlídat dodržování jednotlivých bodů základního postoje, než sami ucítíte každou odchylku od správného stavu. Zejména rovnoběžné postavení chodidel je třeba hlídat, protože většině lidí při chůzi vybočuje jedna noha (chodidlo) do strany, což se projeví neudržením vodorovné pozice chodidel během cvičení Vřetena. Vybočená noha namáhá především kolenní vazy i samotný kolenní kloub, což přináší časem problémy i na jiných místech pohybového aparátu člověka. Osvojením správných návyků při základním postoji, začne člověk měnit návyky při chůzi, a hlavně nezpůsobuje stres během cvičení Vřetena už tak extrémně namáhaným svalům při špatné chůzi. Cvik je totiž založen na točení se kolem své osy symetricky, což při nesymetrickém postoji není možné. Při správné symetrii pohybu se přetažené svaly uvolňují a zeslabené posilují.

 

I když tento cvik vypadá jednoduše, jeho správné provádění vyžaduje svůj čas. Jedno cvičení je vhodné provádět pět až patnáct minut, protože málo používané hluboké meziobratlové svaly potřebují zahřát na dostatečnou provozní teplotu. Postupně se člověk naučí vnímat i jemná pohybová omezení v určitých fázích cviku a především svoje tělo v prostoru a v pohybu. Vřeteno je ideální rozcvička před jakoukoli silovou zátěží těla pro zdravého člověka a zároveň dobrá průprava pro cvičení bojových dovedností. U lidí s příznakem přetížení jedné strany těla (bolesti kloubů, svalů,chodidel, pánve, lopatek či ramen na pravé a levé straně)  by se Vřeteno mělo stát hlavním cvičením a veškerá silová cvičení (včetně běhání) by se měla minimálně na nějakou dobu omezit.

 

Bederní část páteře je u většiny lidí dnes nejvíce namáhána a tím i nejvíce zatuhlá, proto cvičte opatrně, protože to co se po léta zanedbávalo se musí pomalu a trpělivě napravovat. Zpočátku se nejspíš bolesti v bederní části nevyhnete, ale relativně brzy ucítíte zlepšování a postupně se i některé zapovězené činnosti a pohyby stanou bezproblémovými.

dle internetu

 



Labuti pirka