Kniha Mantry - Henry Marshall Mantry

Kniha Mantry - Henry Marshall

,
 Výňatek  z knihy  přeložené PHDr.Kotačkovou a Vlastimilem Markem
 
Kniha vyšla v roce 1999 ve 2.  vydání a je složena  ze tří částí, první část líčí cestu Henryho Marshala od jeho dětství přes setkáni s jógovým učitelem Adanem a konečně k životnímu setkání se satguru Sant Kešavadas, kdy začíná své psychoterapie za pomocí manter se svojí druhou životní partnerkou Rickie, druhá část je návodem  jak správně využívat mantry a poslední  část je věnována významu a aspektu jednotlivýc h manter.


Z druhé části této knihy bylo čerpáno pro náš článek.


Mantry je nejlépe zpívat hlasitě a celým srdcem. Nejlépe je zpívat zároveň s poslechem nahrávky a úplně nejlepší je to ve skupině.


Jak mantry používat


Pokud si prostřednictvím manter chceme vyléčit nějakou nemoc nebo splnit si přání je dobré řídit se následujícími radami:
- Vybrat si mantru pro konkrétní účel
- Mantru zpívat každý den, tvrdí se, že 108 krát za sebou zazpívaná mantra denně po čtyřicet dní uzamkne vibrace mantry do lidského těla a vyvolá stabilizující  efekty  Pokud jednou vynecháte, musíte začít znovu, mantra je vlastně v překladu nástroj mysli
- vytvořit si na začátku zpívání manter malý rituál např. zapálení svíčky, vonné tyčinky, modlitba
- Před začátkem zpěvu se doporučuje zhluboka dýchat a protažení těla, je možné vyloudit pár zvuků a uvolnění
- Při zpěvu se snažit mít vzpřímenou páteř a procitovat vibrace mantry v celém těle, zpívat jakoby srdcem. Intenzita zpěvu a procítěnost jsou podmínkou úspěšných výsledků
- Najít si nejlepší čas pro pravidelný zpěv – doporučuje se před východem nebo po západu Slunce, případně na silných energetických místech jako je na vrcholcích hor, u řek, u moře apod.
- Veškeré svá přání a záměry mít upřímná a čistá.


Jak mantra léči


Mantry svými vibracemi stimulují nervová centra a tím produkují elektrochemické změny v celém těle. Otiskují svá vibrující poselství přímo do nervového systému, čímž vzniká pocit klidu a míru. Původně se těmto popěvkům říkalo kirtany, protože jsou doprovázány hudebními nástroji.
Melodie mantry se stále opakuje, brzy si na ni zvyknete a uvolníte se. To je základní podmínka úspěšného léčení. Neustálé opakování mantry obchází mentální bloky a léčení je spontánní.
Rytmus mantry ovlivňuje rytmy lidského těla: srdce, dech, elektrickou aktivitu mozku atd. Naprostá většina manter je rytmicky spřízněná s rytmem uvolněného bdělého vědomí, takže některé mantry pomáhají při usínání, jiné usnadňují fyzicky náročnější aktivity jako je např. tanec, úklid, řízení auta, Jejich harmonie ovlivňuje emoce. To platí o harmonii nástrojové a vokální. Čím méně harmonie, tím klidnější hladina emocí. Nejdůležitějším prvkem při snaze zvládnout mysl je melodie. Udržuje pozornost natolik, že ztratíte pojem o čase. Místo na nemoc či trápení se soustředíte na melodii mantry a nemoc přeměníte v léčebný proces..
Základem všeho je ale záměr, úmysl. Chcete-li dosáhnout těch nejvyšších ctností a přejeme-li ostatním jen to dobré, můžeme si být jisti, že nás vesmír podpoří.
Mantry si můžeme zazpívat s nahrávkami nebo texty Henry Marshalla, indickými Mistry, s některými jogovým cvičiteli, některé nahrávky je možné stáhnout i zhttp://harekrsna.cz/cvs/2007/downloadnapř, http://www.gajatri.net/   http://www.mp3stahuj.cz/mp3/gayatri+mantraLabuti pirka