Přírodní barvení vlasů Hennou Přírodní barvení Hennou

Přírodní barvení vlasů Hennou

Henna  je oblíbená už tisíce let v Indii, Egyptě, Maroku a dalších státech Asie a Afriky, používá se k barvení kůže, vlasů i vousů. V Indii je součástí každé tradiční svatby malování ornamentů na ruce a nohy nevěsty, které má přinášet štěstí a prosperitu.
 

 

Henna je přírodní barvivo, které je vyrobeno z rozemletých částí rostlinky Lawsonie a Cassia. Lawsonie vlasy pokrývá pigmentem, kdežto Cassia dodává vitamíny a regeneruje. Z těchto dvou rostlinek pochází čistá henna. Většina výrobců ovšem přidává do směsi i další látky, které ovlivňují zabarvení. Proto je možno si vybrat z různých odstínů. Například do černé henny se přidává indigo a do zlaté heřmánek. Bezbarvé či vitamínové henny obsahují Cassiu a nebarvící bylinky. Jsou vhodné pro toho, kdo touží pouze po regeneraci a neměly by barvit (i když pokud vitamínová henna obsahuje i kopřivy, měly by si světlovlásky dávat pozor, protože ty můžou trošku ztmavovat). 
 
 
Jak Henna barví vlasy ?
 

Henna vždy ztmavuje. Nelze ji tedy použít jako chemické barvy, ale musíme počítat s tím, že dosáhneme tmavšího výsledku, než je náš původní odstín.
 
Na světlých vlasech henna bude sytě a jasně zářit, na tmavých může být znát pouze lehký nádech. Na černé a velmi tmavé vlasy ovšem pravděpodobně nechytne vůbec. Mějte na paměti, že henna je vždycky trochu dobrodružství – nikdy nevíte úplně přesně, jak chytí, obrázky na krabičkách jsou čistě orientační.
 
Kromě původního odstínu vlasů záleží i na jejich struktuře, na tom, jestli byly nějak chemicky poškozené a tak dále. Také se stává, že zhruba do tří dnů po barvení se výsledný odstín ještě trochu změní (většinou mírně ztmavne) – henna totiž ještě oxiduje. Také je dobré si uvědomit, že když hennujete opakovaně, henna začne tmavnout, někdo proto ve chvíli, kdy dosáhne své vysněné barvy, hennuje už jenom odrosty a jenom jednou za čas dává hennu na celé vlasy. Pokud jde o postupné vymývání henny, radši se nespoléhejte, že výsledná barva půjde stoprocentně vymýt (zvlášť z původně světlých vlasů). Někomu se to prostě povede, někomu nikoli. .
 

Obecně není příliš doporučované nanášet na chemicky barvené vlasy hennu a naopak. Je vhodná pro chemicky nebarvené vlasy.  Na rozdíl od chemické barvy, která proniká do vlasu a působí oxidační reakci , částečky henny se zachytávají v šupinkách vlasu a tím zvětšují jeho objem.
.  .
Henna šediny nepřekryje tak, aby byly k nerozeznání od ostatních vlasů, ale zato na nich vytvoří přirozeně vypadající "melír". Většinou je však potřeba více aplikací. 
 
Pro namíchání Henny je většinou  u balíčku  přiložen návod, ale univerzální a nejjednodušší recept je přilít k prášku horkou vodu a zamíchat. Lepší je ovšem přidat ke směsi i další ingredience: - citron (případně pomeranč), aby henna lépe chytla - jakýkoli za studena lisovaný olej, protože henna sama o sobě dost vlasy vysušuje, při nutnosti lze použít i obyčejný stolní olej, ale běžně se dá do směsi přidat olivový, slunečnicový, sezamový, kokosový, jojobový, ricinový (nepřehánět, stačí lžička – efekt mírného vysušení vlasů je většinou vítaný….Tea tree olej - obsahuje terpeny které pomahají "rozpouštět" barvu a uvolňovat ji z henny, zároveň barvu trochu ztmavují (zrz půjde do tmavé zrz/hnědozrz, červená do tmavší červené/hnědočervené). Měl by také podporovat červenání henny. Možno nahradit i levandulovým nebo cedrovým esenciálním olejem

Po ukuchtění hennové směsi je vhodné nechat ji několik hodin odstát někde na teple. Pigmenty by se měly uvolnit a lépe chytat na vlasy. Někdo ale s úspěchem zalívá hennu a ostatní ingredience teplou až horkou (nikoli vařící) tekutinou a dává na hlavu hned, jen co směska dostatečně zchladne. Tenhle postup lze ale doporučit spíš v případě, že hennu necháváte na hlavě delší dobu (nebo když chcete hlavně regenerovat a ne barvit) – aby se barvivo stačilo dostatečně uvolnit.
 
Poté již můžeme přistoupit k samotnému barvení. Lepší je si vlasy před hennováním umýt nebo namoči, barva se bude nanášet mnohem lépe. Na ruce si nasaďte nějaké gumové rukavice, jelikož z nehtů není možné hennu dostat pryč. Linii vlasů na obličeji je vhodné namazat si nějakým mastnějším krémem. Z kůže sice hennu smýt lze, ale práci to dá slušnou. A můžete začít patlat hennu na vlasy. Žádný speciální štětec nutný není, poměrně lehce to jde i rukama. Když jsou vlasy pokryté hennou, zabalíte je do potravinářské folie nebo igelitové čapky a nasadíte starší ručník nebo kulicha. Doba působení je různá. Někomu stačí dvě hodiny, někdo nechává hennu na hlavě celou noc a někdo dokonce 24 hodin. Obecně se dá říci, že čím delší působení, tím lépe, ale záleží spíše na osobních zkušenostech.. Nakonec smyjeme hennu z vlasů (vymývání může trvat i půl hodiny) a vlasy umyjeme a usušíme jako obvykle.
.

Vliv teploty a odstávání na intenzitu barvy (odstátá = odstátá při pokojové teplotě v řádu hodin) Výsledek je závislý na kvalitě henny, kvalitní henna barví dobře i při zalití studenou vodou.
 

Teplá voda (40-60°C)
neodstátá - spíše odlesky, pro intenzivnější barvu se na hlavě musí nechat dlouho (6 a více hodin)
odstátá - sytější a intenzivnější barva než v prvním případě již po pár hodinách (cca 3-5)
Horká voda (80-100°C)
neodstátá - sytá intenzivní barva již po pár hodinách (cca 3)
odstátá - sytá intenzivní barva za méně než tři hodiny (barvivo se uvolňuje i během odstávání)
Vliv teploty na regenerační účinky při stejné době působení henny na vlasy
studená voda (pokojová teplota) - nejlepší regenerační účinky, často ovšem na úkor intenzity barvy
teplá voda (40-60°C) - regenerace a sytost barvy jsou vyrovnány tak 50:50
horká voda (80-100°C) - snížená regenerační schopnost, zato skvělý barvící účinek
 

Mimo barvení Henna i vlasy regeneruje“ zpevňuje a posiluje vlasy podporuje prokrvení pokožky a tím  zmírňuje vypadávání , obsahuje přírodní UV filtr  a odstraňuje lupy. Rovněž zamezuje nadměrnému maštění a zabraňuje lámání a třepení vlasu.  
 
¨čerpáno a více na http://dlouhevlasy.cz/top-tema/top-tema-henna-a-hennovani.html  zpracovala M.M.
================================================

 
 
 
 
 



Labuti pirka