Vděčnost přináší štěstí Vděčnost přináší štěstí

Vděčnost přináší štěstí

JYOTISH

Nedávno jsem dostal email prošpikovaný nespravedlivým kritizováním a moje první reakce byla bránit se. Cítil jsem, že moje mysl zrychluje a je připravená se přít. Potom jsem měl záblesk vhledu a vzpomínky: nemůžeš bojovat proti tmě ještě větší tmou. Rozhodl jsem se místo toho nahradit negativitu vděčností. Myslel jsem na tu osobu a vyvolal si několik věcí  o ní, za něž jsem byl vděčný. Během pár minut moje úroveň štěstí začala stoupat. Potom jsem si uvědomil, že vděčnost přináší štěstí. 

Určité potraviny – listová zelenina, zelenina, citrusové plody, čistí tělo a zbavují ho jedů. Vděčnost čistí a odstraňuje jedy z mysli a ze srdce. Vděčnost, stejně jako ovoce a zelenina se musí pěstovat.

Zkus tohle: každý večer před spaním si projdi celý den a mysli na jednoho člověka, jednu událost, jednu věc, za kterou jsi vděčný. Obměňuj je tak, že nebudeš žádnou věc opakovat dříve než za týden. To bude mysl procvičovat v tom, že dopraví vděčnost do podvědomí. 
Možná budeš muset na začátku ignorovat nebo odstavit negativní myšlenky. Později už je nebudeš chtít mít kolem sebe. 
Přijmi to, že život je plný výzev a najdi způsob jak je předělat na pozitivní světlo. Rozsvítit světlo nebo ho zhasnout potřebuje stejné množství úsilí. Proč si nezvolit světlo?

Vděčnost je přirozeně expanzivní. Když cítíš, že okolnosti se pokouší vtáhnout srdce  do zlosti, odsuzování, beznaděje, zažeň je vděčností. Pokus se to udělat bezprostředně, je-li tvoje instinktivní reakce stáhnout se. To pomůže trénovat nové a jasnější nervové vzorce. Není třeba být dokonalý, ale je třeba se o to pokoušet. Malé kroky vedou k dlouhým cestám.

Jen málo záleží na objektu tvého vděku. To co je důležité, je proud vděčnosti sám o sobě. Tento proud oteplí ledové jeskyně, které do tvého srdce vryl egoismus. Neboj se pojmenovat svého nepřítele a dávej mu dokonce jména. Je těžké brát vážně svoje nálady, když si řekneš: „Už je tady zase Zlostná Gorila“ nebo „Ledová královna odsuzování se chystá na svůj projev“.

Rozšiřuj své srdce: zamysli se na chvilku a přemýšlej jaká síť lidí ti umožnila, že právě teď tohle můžeš číst. Jsou to lidé z počítačové branže, kteří navrhují, zpracovávají, dopravují a prodávají zařízení, která používáš. Jsou tu další miliony lidí, kteří svým povoláním umožní, že můžeš bydlet ve svém domě, že můžeš jezdit svým autem. Židle na které sedíš, má svoji vlastní síť materiálů, výroby, cest, dálnic, lodí, kterými se dostane až k tvým dveřím. A tak bych mohl pokračovat, ale je lepší, když to uděláš ty sám. Mysli na stále se rozšiřující kruhy, této neuvěřitelné sítě, která ti pomáhá. Děkuj jim a zvláště děkuj Božské Matce, která doslova je matkou nás všech. 

Vděčnost tě udělá šťastným.
Ve vděčnosti, Najasvámí Jyotish.
Celý text na www.jyotishanddevi.org    Gratitude Brings Happiness   Jyotish 16.7.2015 ůryvek přeložila L.M.Labuti pirka