Sedmihorky Sedmihorky

Sedmihorky

Východně od vesnice Sedmihorky v Českém ráji založil turnovský lékař Antonín Vincenc Šlechta (14810 - 1886) v letech 1839 - 41 vodní léčebné lázně.  Lázně dostaly jméno i podle sedmi pramenů minerální vody.MUDr. Šlechta byl nositelem titulu " rytíř Sedmi pahorků".


Léčilo se zde studenou vodou, čerstvým vzduchem, léčebnou gymnastikou a dietou. Přicházeli sem vynikající  osobnosti českého obrození jako byl Jan Neruda, Eliška Krásnohorská, Jindřich Mošna nebo František Karel Kolár. Lékaře Šlechtu navštěvovali i známí lékaři z Evropy. Vlak z Drážďan sem přivážel hosty z Německa.

Bývaly zde prý  "dámské" a "pánské" dny, hosté se procházeli oblečeni pouze v prostěradlech, jenom dámy měly nasazeny široké klobouky. Studenou procedurou se léčil i tyfus. V roce 1866 za války se zde léčili zranění vojáci. Chudé ošetřoval Dr. Šlechta bezplatně.

Po jeho smrti se léčba trochu změnila, začala se využívat i rašelina.  Od roku 1914, když lékaři odešli do války, sloužily Sedmihorky jako letní sídlo pro hosty.
 
V roce 1945 byly lázně zestátněny a sloužily jako odborářská zotavovna. Po politickém převratu v r. 1989 byly lázně zprivatizovány a zcela zpustly . Místní věří, že český podnikatel, jenž v blízkosti vybudoval prosperující autokempink časem pomůže opět získat slávu i pro lázně Sedmihorky.

Čerpáno z Legolibreto XII  JoDo 2015
Labuti pirka