Mandaly

Mandaly

Mandalu bychom mohli také pojmenovat jako Energetická kresba případně i jako  Průhled do jiných sfér či dimenzí. Může ji též nazvat okno do duše, protože prozradí náši momentální  duchovní stav prostřednictvím tvarů a barev a úspěšně se používá nejenom v alternativních léčivých metodách, ale i v psychologii.

Pro práci na vytváření mandal musí být člověk čistý, duševně vyrovnaný a nejlépe vysoce neutrální. Tím se zajistí, že nevznikne zkreslení. Mnohá mandala je silným "zprostředkovatelem" energetického toku, proto jí lze s úspěchem použít i na posílení či dobíjení svých energetickéch hladin. Lze jí ale použít i pro podporu proti kouření či jiným návykům a zlozvykům, lze mandalu použít na podporu učení, vnímání atd. Mandaly se též používají jako doplněk k meditacím, případně k posílení klidu a pohody v těle. Tyto kresby jsou schopny podpořit či posílit libovolný stav lidské mysli.

Většina kapitol je  spojena u vlastními prožitky a k mnohým se váží příběhy, tak je tomu i v povídce setkávání se mandalami.

Jedním z ezoterických směrů a posilování vlastního já je i vytváření nebo vybarvování již předkreslených mandal..

Protože člověk je od přírody tvor zvědavý a zvídavý, obzvláště v některých obdobích života, upoutala mě jednou přednáška s jednoduchým názvem Mandala. Pomůcky na tuto přednášku byly jednoduché – dřevěné pastelky a chuť tvořit. Přednášející zajímavě vypravovala, potom pustila relaxační hudbu a vybídla nás k namalování libovolného obrazce do kruhové podoby. Představila jsem si sebe samu jako dítko začátkem školní docházky a vznikl můj první kruhový obrázek Domeček a sluníčko. Paní si potom obrázky vybrala a na praktických ukázkách rozebírala jejich obsah, o čem obrázky vypovídají.

Byl to pro mě nádherný pocit vracet se někam hluboko do svého nitra a tento pocit se mi často vracel, když jsem si vytvořila svůj malý svátek s relaxační hudbou a pastelkami a začala tvořit.... objevovalo se sice úplně něco jiného, než jsem si původně představovala, ale postupně vznikal můj mandalový deníček. V tomto období jsem bohužel se svými pocity byla úplně sama, s nikým jsem se nemohla o své zážitky podělit, protože přítelkyně, které byly se mnou na přednášce mandalu  sice jednou zkusily a o své další provedení se již nepokoušely. Četnost mé tvorby začínala pomalu zhasínat , až nakonec zůstaly ukryty v deskách na dně zásuvky mého psacího stolu jako část mé životní lásky.

Jednou si prohlížím webové stránky jednoho cvičitele jogy a v tom objevím  krásné mandaly, sice dokonalejší než ty moje , ale mému srdéčku velmi blízké.... Odvážím se požádat o adresu tvůrce těchto mandal – objevuje se mi možnost popovídat si s někým o zálibě, která zůstává pomalu v zapomnění. Dostávám adresu , později i nádherný dopis od nové přítelkyně, s kterou si vyměňujeme své „mandalové“ zkušenosti a jaksi na okraj se jednou zmiňuje, že ji velmi podpořil jogový cvičitel, který má  její krásné mandaly na svých stránkách.  Začíná ve mně hlodat myšlenka – jak asi působí mé mandaly na druhého člověka... Vzniká zajímavý plán , pošlu jednu mandalu své nové přítelkyni a ona ji pošle anonymně cvičiteli, pokud  bude mít alespoň trošičku příznivé mínění ,budu v mandalách pokračovat, jinak se svými pokusy definitivně skončím. Je mi sice trochu líto přestat a začínám intenzivněji kreslit, je mi krásně a i když kreslím hluboko do noci, spánek mi nechybí a druhý den mě naopak mé vystavené mandaly posilují.

Svůj plán jsem si uskutečnila a teď již čekám na odpověď. Odpověď přijde neočekávaná  - přeposlaná emailová zpráva cvičitele „Bohužel, pokud se dotyčná nebo dotyčný neodtají ,nemohu vyjádřit svůj názor“. Takže jediná cesta je odtajit se a kupodivu reakce cvičitela je docela přiznivá a navíc mě zve na svůj vánoční jogový víkend, kam mohu přivézt mandaly a navíc se seznámím se svojí novou přítelkyní. I když mě obklopuje další hrůza – aby náhodou někdo jiný kromě přítelkyně a cvičitele neviděl mé mandaly – jedu plna očekávání na í setkání s jogou.  během vánočního setkání plného nás cvičitel požádá o informace o našichsvých počátcích s mandalami a pošle naše mandaly po kruhu – živé mandale účastníků setkání. Překonávám svůj další  šok – mám mluvit nahlas bez přípravy před neznámými lidmi , ale současně si uvědomuji, že každá máme svojí  osobitou představu o mandalách, jinou volbu barev, námětů , ale obou velmi pomáhají na své cestě životem. Druhý den se scházíme při vycházce kolem Vltavy a velice oceňujeme toto pro nás sice zprvu nečekané, ale účinné předávání informací nejen nám, ale i druhým, máme naději, že se chytne třeba další mandalová univerzální návod na vytváření mandal neexistuje, vše je pouze inspirace. Kupuji si knihu Vytváření mandal a náhodou nacházím doma již od svých odrostlých dcer vyhozenou knihu o mandalách – o jejich symbolech, o barvách i o těch pevně určených budhistických nebo tibetských, které jsou vysypávány pískem, dozvídám se, že mandaly určují naše pocity ve vědomí i nadvědomí a vše je vlastně projevem okamžitého stavu naší duše.

. Mandalky i nadále hladí moji dušičku, dokonce objevuji stále více přátel, s kterými si mohu o mandalách popovídat, některé přítelkyně vybarvují předtištěné mandaly a další přítelkyně objevuje svět mandal po té co si zlomí nohu a opět je úplně jiná originální... Na ezoterickém festivalu se setkávám s jinými tvůrci mandal , ale o jiných výtvarných technik a již nemusím mít strach, že tato část mého objevování sebe samé zůstane ukryta na dně v zásuvce, i když některé mandaly zůstanou utajeny...

S mandalami se ale můžeme setkat, ale kdekoliv—při cestování obdivujem


 

některé mandaly autorů webuLabuti pirka