Tratak traták

Tratak

-

Posadíme se do některého meditačního sedu se vzpřímenou páteří. Umístíme svíčku před námi tak, jak máme dlouhou ruku a hlavně – svíčka má být postavená v úrovni očí. Dbáme, aby okno a dveře byly zavřené a nevznikal průvan, který by rušil plamen svíčky, jenž by měl během celého cvičení být klidný. Klid plamene se přenáší i na naši mysl a tělo.

- Zavřeme oči, zklidníme dech, mysl

- Otevřeme oči a snažíme se bez mrknutí chvíli dívat do plamene svíčky. Díváme se tak dlouho, dokud cítíme, že je to pro naše oči a pro naši mysl příjemné. Když začnou oči slzet nebo budeme mít potřebu mrknout, zavřeme oči nebo mrkneme. Jakmile oči zavřeme, ihned se soustředíme na obraz plamene, který by se měl objevit v prostoru za čelem – v bodu mezi obočím. Na tento obraz se pouze díváme, nesnažíme se ho nijak ovlivňovat, řídit a podob. Jenom vnitřním okem pozorujeme obrysy plamínku. Až se plamínek začne ztrácet, znovu otevřeme oči a vše opakujeme úplně stejným způsobem.

- Na začátku doporučuji cvičit traták v délce 5 – 10 minut a později i déle.

- Je lepší, pokud jako začátečnici začínáme s kratší výdrží, tzn., že se do plamene díváme jen zhruba 10 – 15 vteřin a pak zavřeme oči na 20 – 30 vteřin. Postupně prodlužujeme pohled do plamene až na 1 – 2 minuty a klidně můžeme prodlužovat jeho pozorování na 3 – 4 minuty se zavřenými očima.

- Při cvičení se snažíme nemrkat, nicméně pokud občas mrkneme, nevadí. Velice pravděpodobně budeme během tratáku, cítit, že nás oči pálí a slzí. Pokud je to příjemné, je to dobré znamení, neboť dochází k pročišťování slzných kanálků a zlepšení našeho zraku.

- Oči si můžeme během tratáku uvolnit tak, že energetizujeme dlaně (třeme je) a pak je jemně na zavřené oči přiložíme a cítíme hřejivé teplo z dlaní, jak uvolňuje oči.

- Důležité je pamatovat si, že pokud během provádění tratáku budeme cítit jakoukoliv bolest či nepříjemný pocit v očích, je třeba je ihned zavřít a odpočinout si. Tento bod si každý určí sám.

Účinky:

- zlepšuje zrak, posiluje oční svaly, nervy

- zlepšuje koncentraci a paměť

- uklidňuje tělo i mysl

 

Kontraindikace:

Cvičení by neměli provádět lidé trpící závažnými psychickými problémy.Labuti pirka