Dvě mísy citronů Dvě mísy citrónů

Dvě mísy citronů

Dotek světla 16.4.2015 Najasvámí Devi

 "Je tady něco s čím vám mohu pomoci?" Zeptala jsem se, když jsem vstoupila do  přeplněné kuchyně v Anandě, v meditačním ústraní. Personál se pohyboval v rychlém tempu, protože se připravoval na komplikovaný indický banket pro několik set hostů a  domácích obyvatel, který se bude konat v pozdním odpoledni téhož dne. S vděčným úsměvem ukázal hlavní kuchař na 11 kilovou krabici citronů a řekl :"Ze všech je potřeba udělat šťávu. Dej je do velké mísy a najdi si ruční odšťavňovač (nebyla zde elektřina). Můžeš si je vzít ven  na plochu kde jsou stoly a pracovat tam." Byl překrásný letní den, tak jsem se usadila u velkého stolu pod stromem a začala plnit úkol. Byla jsem šťastná, že mohu jakýmkoliv způsobem pomoci při přípravě slavnosti. Po chvíli si jeden z hostů všiml, že jsem evidentně nadšená a zeptal se: "Mohu také odšťavňovat citrony?“ "Jistě!“ odpověděla jsem .

 "Zajdi do kuchyně a vezmi si velkou mísu  a ruční odšťavňovač. Můžeme pracovat společně.“ Rychle se vrátil, rozdělili jsme citrony do dvou mís a pokračovali jsme v práci v překrásném slunečním dnu. Asi po pěti minutách, snad udiven tím,  jak  jsem byla nadšená, mi řekl můj nový přítel: "Myslím, že tvé citrony jsou lepší než mé. “Ochotně jsem přesunula mísy tak, aby si  mohl brát z mé, ačkoliv citrony byly vzaty ze stejné krabice. Uplynulo dalších pět minut a on řekl :"Myslím , že tvůj odšťavňovač je lepší než můj." Opět jsem jej ochotně vyměnila , ačkoliv nebyl mezi nimi velký rozdíl. Uplynulo dalších 5 minut . Host nenašel v této práci žádné uspokojení a tak náhle poznamenal:  "Musím být ještě jinde, potřebuji  odejít." V duchu jsem se usmívala když odešel, protože zjistil, že v té práci neobjevil žádné tajemství jak si ji udělat radostnou.  Bylo v odšťavňování  velké mísy citronů něco zásadně zábavného?  To opravdu ne.

 Paramhansa Jógananda řekl: 'Všechny podmínky jsou neutrální. Zda jsou dobré či špatné závisí na tom , jak o nich uvažujete. 'Já jsem byla nadšená, užívala jsem si ten úkol, protože jsem k němu přinesla nadšení, ochotu a radost do práce.  Ať ti den přinese cokoliv, zkus k tomu přistupovat dychtivě, s pozitivním přístupem a zjistíš, že život bude plný nekonečných příležitostí k radosti. Svámí Krijánanda napsal ve své knize Afirmace pro sebeuzdravování : "Nadšení je duch radosti, vyjádřený přes sílu vůle. Chceme-li poznat radost,  musíme pracovat v radostném duchu. K dosažení boží radosti, musí člověk být plný nadšení pro všechno co dělá.“

Kéž si přinesete nadšení i do nejjednoduššího úkolu , který před vámi dnes leží a kéž se naučíte jak proměnit všechny citrony v limonádu.

S radostí v Bohu   Najasvámí DeviLabuti pirka