Ajurvéda
Ajurvéda odvozuje své počátky z véd, obzvláště z Atharvavédy, která souvisí z náboženstvím a mytologií.
Ájurvéda je považována za nejstarší a nejholističtější systém péče o zdraví. Podle ájurvédy je stabilní rovnováha tří základních energetických charakteristik - dóš - základem zdraví. Podle klasické ájurvédy má každý člověk již od narození zcela specifický a vyvážený poměr tří dóš (tridóša) a jejich nerovnováha způsobuje pocity nevole, bolesti, onemocnění a choroby.
Je dvacet pět vlastností, které se k dóšám vztahují:
1.VÁTA - suchost, pohyblivost, chladnost, lehkost, proměnlivost, jemnost, hrubost, rychlost,
2.PITTA - horkost, ostrost, světlo, vlhkost, mastnost, tekutost, kyselost,
3.KAPHA - těžkost, zdrženlivost, olejnatost, sladkost, stabilnost, pomalost, měkkost, lepkavost, těžkopádnost a chladnokrevnost.
Orgány a poruchy, které nejvíce souvisí s působností jednotlivých dóš jsou:]
1.VÁTA - hrtan, krevní oběh, nervový systém
2.PITTA - žluč, žaludek, střeva, játra, slezina, srdce, oči a kůže
3.KAPHA - hlen, dutiny, kostra, zuby, nehty
Ve vztahu k přírodě a k přírodním silám jsou dóši prostředníky mezi duchem a okolním světem:
1.VÁTA - směs éteru a vzduchu
2.PITTA - směs ohně a vody
3.KAPHA - směs země a vody
Ajurvéda se zaměřuje na dynamické vyvažování životních energií - prán - v těle a považuje většinu poruch za psychosomatické. Všechna doporučení jsou zaměřena na podporu rovnováhy dóš. Zahrnuje doporučení pro vyvážené stravování a životosprávu, různé terapie (paňčakarma) a procedury (aroma, hudba, čistění, masáže), pulsovou diagnostiku, tělesná (Hatha jóga) a dechová (pránajáma) cvičení a techniky rozvoje vědomí (meditace). Ájurvédské rostlinné a minerální doplňky stravy přispívají k harmonické vyváženosti mysli a těla oživením vnitřních životních energií.
Vývoj ájurvédy nejvíce podpořil buddhismus, obzvláště jeho intenzivní zájem o udržování rovnováhy, ajurvéda zdůrazňuje umírněnost v jídle, spánku, pohlavním. hygiena je podle indických náboženských zvyků jednou z hlavních součástí ájurvédské životosprávy a zahrnuje pravidelné koupele, čistění zubů, jazyku, očí, uší apod. a příležitostné mazání těla sezamovým a jinými oleji. Oleje se užívají různě, včetně pravidelné konzumace (přepuštěné máslo) jako součást stravy, nebo i masáže hlavy teplým sezamovým olejem, jako součást paňčakarmy (pětinásobného sezónního čistění). Pocení oporučuje ájurvéda jako nejvhodnější způsob jak ucpané kanály otevřít a oslabit vliv dóši, která tyto blokace způsobuje.
V Indii se výzkumu ájurvédských metod a preparátů ujala přímo indická vláda v národní síti výzkumných institutů.
V prestižním lékařském časopise The Journal of the American Medical Association byla v květnu roku 2008 publikována recenze knihy o Ájurvédě - tradiční indické medicíně, ve které autor zdůrazňuje "biopsychoduchovní" (biopsychospiritual) aspekty a srovnává ájurvédu s moderní psychiatrií.
Významní světoví spisovatelé pišící o ajurvédě jsou Deepak Chopra - Perfektní zdraví, David Frawley - Jóga a ajurvéda, čeští představitelé ajurvédy jsou dr. Frej, Hložka.
zpracováno dle internetu Wikipedie