Další 3R pro současné období Další

Další 3R pro současné období

Další 3R pro zvládnutí současné krize

dle internetu

Psychologický ústav Akademie věd ČR publikoval na svých sociálních sítích jedno moc hezké doporučení pro zvládnutí současné krize. S dovolením jej s vámi sdílíme.

"Určitě znáte pravidlo 3R (ruce, roušky, rozestupy) pro zvládnutí koronavirové krize a my doplňujeme další 3R (respekt, rozum, resilience).

RESPEKT
Respektujte svoje prožívání a potřeby. Respektujte potřeby a prožívání druhých. Respektujte vlastní obavy, nejistoty a pocity ohrožení. Respektujte obavy, nejistoty a pocity druhých. Buďte vstřícnými a pozornými posluchači a průvodci náročnou dobou, a to sobě i druhým, buďte druhým oporou. Každý den se počítá.

ROZUM
Nesete zodpovědnost za sebe a za své blízké. Zahlcujte své blízké chválou, láskou a laskavostí. Chraňte je i sebe před informacemi, které jsou nepodložené a hloupé, chaosu navzdory. Chovejte se rozumně a s citem, abyste neohrozili sebe ani druhé. Plánujte si činnosti, úkolujte se trpělivě a vemte "změnu, chybu a krizi" do hry. Hlavně nezapomeňte důsledně ocenit každý pokrok k cíli - vychvalte se do červena! Pečujte s rozumem a citem o sebe i o druhé tak, abyste zůstali zdraví nebo se brzy zotavili. Každý den má smysl.

RESILIENCE
Psychická odolnost je nám dána, ale lze jí cvičit a zlepšovat. Nebojte se říct si druhým o pomoc. Než se vzdáte, pořádně si odpočiňte, vyvětrejte se, napijte se a najezte. Věřte svým schopnostem, unesete a zvládnete toho nepředstavitelně mnoho. Buďte sami k sobě vstřícní, srdnatí a milí: možná se Vám podlamují kolena, ale zase se zvednete. Zvedejte i druhé. Každý den v tom budete o trochu lepší."

Zdroj: Psychologický ústav Akademie věd ČR.


Labuti pirka