Jogínské očistné techniky Jogínské očistné techniky

Jogínské očistné techniky

 

André Van LYSEBETH

 

Jogíni znají různé způsoby pročištění organismu a jeho udržování v čistém stavu      Joga pomáhá orgánům v jejich práci, podporuje přírodu v jejím čistícím úsilí, neboť existují zbytky , jež tělo nemůže vyloučit automaticky. 

Technika néti - nosní sprcha  

- není obtížná ani nepříjemná.Dýchat znamená žít, ale pro správné dýchání musí být nos čistý. Dýchací ústrojí vylučuje určité množství hlenu, jež  zachycuje ze vzduchu prach, aby nedošel až do plic.Smrkáním se zbavujeme části tohoto slizu, resp.hlenu, avšak jogíni to považují za nedostatečné. Propláchnutí nosu - néti - vyčistí důkladně nosní sliznici, jež je bohatě zásobena nervy. Reflexní cestou je možno ovlivňovat funkci i orgánů velice vzdálených. Metoda - nétí - čistí nos důkladným způsobem.  Čichový nerv je rovněž příznivě ovlivňován touto sprchou, jež je ostatně prospěšná i očím díky aktivizaci krevního oběhu v nosních dutinách. Navíc nás - néti - chrání proti rýmě, proti níž dosud nebyl objeven žádný specifický lék.

K provádění technik potřebujeme všeho všudy misku  s vlažnou slanou vodou. Neslaná voda by způsobila svědění pro některé osmotické jevy. Přidáním zarovnané kávové lžičky zajišťujeme osmotickou rovnováhu se zevním prostředím, je lépe pokud je voda převařená.

Misku držíme vodorovně a namočíme nos do vody Nenasáváme ovšem vodu tak, jako vdechujeme vzduch, voda by vnikla příliš prudce do organismu. Učiníme malý pohyb hrtanem, působicí jako pumpa. Voda postupně vnikne do nosu, takže po několika pohybech "pumpou" ucítíme slanou chuť v krku. Vzduch nesmí vniknout do organismu současně s vodou. Přestaneme nasávat, počkáme několik vteřin s nosními dírkami ve vodě a necháme vodu postupně vytéci z nosu. Pak znovu "sprchu " opakujeme.

Po třech(nebo více ) naplněních nosu vypudí několik nucených (silných) výdechů vodu z nosu a přitom střídavě uzavřeme nosní dírky prstem.  na internetu popsáno na  http://www.jogaplus.cz/jak-a-proc-praktikovat-nosni-sprchu/

 

Další jednoduchou a vhodnou technikou je očista jazyka - technika dhauti jazyku. 

Naše běžná hygiena  často zanedbává tento - aktivní - orgán. Někteří lidé si čistí jazyk kartáčkem na zuby, ale je to špatná metoda, štětiny kartáčku dráždí jazyk a navíc kartáčkem je možno nechtěně poranit strukturu měkkého patra.

Jogíni doporučují dřevěné "škrabátko na jazyk", ale je možno je nahradit kávovou lžičkou. Obrátíme lžičku vypuklou části nahoru a tahem čistíme jazyk. Po několika pohybech odzadu dopředu se podívejte na lžičku a budete přesvědčeni o užitečnosti této metody. Pak očistění jazyk zprava doleva a zleva doprava.. Přestaňte tehdy , když se na Vaší škrabce neobjeví již žádná nečistota.Pak před zrcadlem učiňte gesto sice málo ušlechtilé, zato pro daný účel velmi vhodné - vyplázněte jazyk a uvidíte jak je čistý a růžový.

Proč  jogíni tak zdůrazňují čistotu tohoto orgánu? Nejenom pro vlastní princip čistoty, ale též proto, že považují jazyk za orgán, kterým se příjímá prána - energie v jemnohmotné formě - z potravy. Pokud potraviny vydávají chuť, existuje v nich ještě prána, kterou je třeba zužitkovat.- Chuťové papily pracují reflexním způsobem v úzkém propojení se slinnými žlázami - čím chutnější pokrm, tím je bohatší vylučování slin.  Vylučování sliv je významné při příjmu potravy, v ale reflexní cestou podráždění chuťových papil je ovlivňováno celé zažívací ústrojí. Pokud je jazyk "zanesen" jsou papily pokrty slizovými součástkami, chtě nejsou plné, podráždění je méně intenzivně a reflexní činnost má menší rozsah. Povlečený jazyk zůsobuje někdy i nepříjemný pach z úst. Jazyk stačí čistit jednou či dvakrát denně, v době kdy si čistíme zuby - je to další hygienický návyk.. 

- čerpáno z knihy André Van Lysebeth - Jóga. Další jogínské techniky  - složitější  čištění jícnu a střev zvané Šankhsprakšalána a Vamsnadhautí jsou podrobně popsány v knize André van Lysebedth  Cvičíme jógu. nebo na internetu http://www.joga-online.cz/cistici-jogove-techniky/ocistne-jogove-techniky, http://www.jogaradosti.cz/ocista-tela-sankpraksalana/

.

 Labuti pirka