Lněné semínko
ing. Zdeněk Rozehnal
Má vynikající účinky při zvyšování činnosti střev, odstraňování zácpy nebo zastavení průjmu, při žaludečních vředech a při znětu žaludky. Méně známé je jeho působení proti rakovině..
Lněné semínko každodenní
Po seznámení se s blahodárnými účinky lněného semínka předpokládáme, že na něj každý z nás nyní dostane chuť. Abychom ho však správně užívali, uvádím zde několik praktických rad.
Příprava a použití:
•Protirakovinové látky se ve lněném semínku nacházejí nejen ve slupce, ale i uvnitř semínka, proto ho musíme semlít, (ve mlýnku na mák nebo kávu) a ihned konzumovat (Pozor – nemlít do zásoby), maximálně do 2 hodin po rozemletí.
•Účinek se dostavuje jen v surovém stavu – bez tepelné úpravy (pro jiné léčebné účely se semínko používá vcelku a po zalití studenou nebo vřící vodou).
•Lněné semínko (olej) se musí vždy konzumovat spolu s potravinami bohatými na bílkoviny, které obsahují síru (sýry, ořechy, cibule, pór, česnek, pažitka). Nejlepší kombinace je cottage cheese, tvaroh nebo jogurt. Proč? Tuky se stanou ve vodě rozpustné jen tehdy, pokud se sloučí s bílkovinami, čímž se zvýší jejich vstřebatelnost. Pokud se toto neuskuteční, mnohé životně důležité funkce se oslabí, ba až poškodí. Tělo za nepřítomnosti síry olej nerozloží na formu rozpustnou ve vodě, takže lněný olej spíše škodí než léčí. Jako první poklesne zásobování organismu dostatečným množstvím kyslíku.
•Léčebná kůra trvá 3 měsíce. V průběhu následujících 3 týdnů postupně snížíme dávku na 1 PL (polévková lžíce) denně.
•Preventivní dávka je denně 1 PL bez přestávek.
Tajemství účinku: Lněné semínko je složeno ze 42 % tuky a 28 % vlákniny, je vynikajícím zdrojem omega-3 mastné kyseliny, lignanů a vlákniny. Všechny tyto tři složky jsou důležité a společně přispívají k zachování zdraví. Omega-3 jsou klíčem k využití dalších mastných kyselin v těle.
Lněným semínkem proti rakovině
Autorem jednoho z velice důležitých a fatálních medicínských objevů 20. století v roce 1951 je německá biochemička Dr. Johanna Budwigová, patřící mezi významné evropské autority v oblasti tuků a výživy. Byla 7x nominována na Nobelovu cenu, kterou ovšem v rámci "vyšších nezadatelných zájmů" farmaceutického lobby nikdy nedostala. Doktorka Budwigová pozorně studovala vzorky krve svých pacientů a hledala nějakou spojitost mezi jeho kvalitou u nemocných a zdravých lidí. Po prostudování tisíců krevních vzorků objevila rozdíl, spočívající v tom, že zdraví lidé měli v krvi vyšší obsah tuků omega-3 než nemocní, tuků nezbytných pro správnou činnost organismu. Začala tedy hledat nejlepší cest, jak získat tuky omega-3, které by se vhodně rozpouštěly v lidském organismu. Po mnoha experimentech zjistila, že vynikajícím zdrojem tuků typu omega-3 jsou droboučká lněná semínka. Ale jen takový lněný olej, který byl chráněn před teplem a oxidací, vyvolané kyslíkem a světlem, se ukázal jako dostatečně neporušený a aby skutečně prospíval lidskému zdraví. Totiž nesprávně získané a skladované oleje rychle zežluknou a potom naopak lidskému zdraví škodí. Doktorka Budwigová dále zjistila, že vážně nemocní pacienti s rakovinou měli v krvi na rozdíl od zdravých lidí nedostatek některých důležitých esenciálních složek a to látek zvaných fosfatidy a lipoproteiny. Když však tyto přírodní složky podávala svým pacientům po dobu tří měsíců, nádory u nich postupně vymizely. Slabost a anémie se ztratila a životní energie se obnovila.
Přírodní cesta
Symptomy rakoviny, tak i dysfunkce jater a diabetes 2. typu se zmírnily. Dr.Budwigová následně objevila přírodní cestu, jak je možno lidem co nejvhodněji dodat tyto esenciální složky, které tak nevyhnutně potřebuje ve své každodenní stravě. Jednoduše konzumací kombinací dvou přírodních, lahodných potravin – cottage cheese a lněným olejem (semínko), které nejenže mohou rakovině předejít, ale v mnoha případech je možné ji i zcela vyléčit.
Pacienti, kteří byli příliš nemocní na to, aby mohli konzumovat už od počátku směs, byli léčeni zadržovaným klystýrem s použitím až jednoho šálku oleje denně. Pacient se pokoušel zadržet v sobě olej co nejdéle – minimálně však alespoň 15-20 minut. Když se pacientovi navrátily síly alespoň natolik, že mohl být krmen ústy, začala mu být podávána směs.
Dr. Budwigová u těžce nemocných také používala olejové zábaly. Olej býval nanášen na celý povrch těla, přednostně ale vždy do podpaždí, na prsa a do třísel, protože zde jsou koncentrovány lymfatické dráhy. Také byl aplikován na oblasti kolem postižených orgánů. Olej byl na kůži ponecháván asi 15-20 minut a pak bylo tělo omyto teplou vodou. Pacient si pak na krátkou dobu odpočinul, zatímco se olej vstřebával hlouběji do pokožky díky roztaženým pórům. Nakonec bylo použito mýdlo, houba a teplá voda, aby se kůže zbavila i posledních zbytků oleje.
Jakmile pacient získal dostatek síly, aby se mohl najíst, začala mu postupně být dávána směs, až byl schopen zkonzumovat asi 230 gramů denně. V tomto období nebylo potřeba dodávat další výživu – výjimkou byl pouze med nebo čerstvé ovocné šťávy. Pokud to bylo pro pacienta příliš náročné, dávalo se mu trochu šampaňského, protože tělo s ním směs přijímá snadněji než s medem nebo džusem.
Jak se začalo pacientům dařit lépe a byli schopni přijmout větší množství směsi, začalo u nich období intenzivní terapie, trvající v průměru asi 3 měsíce. Po této periodě následovalo období, kdy se pomalu snižovalo množství podávané směsi a bylo potřeba vydržet až do návratu zdraví.
A když pacienti dosáhli zlepšení, bylo jim doporučováno sedět krátkou dobu na slunci
Jakmile zjevné projevy nemoci ustoupily, Dr. Budwigová trvala na tom, aby její pacienti stále užívali udržovací dávky kvůli další prevenci. Tyto dávky by bylo možné považovat za potřebné pro každého, kdo se chce vyhnout vážnému onemocnění a také pro ty, kteří se zbavili příznaků svého onemocnění rakovinou. Tato preventivní dávka byla vypočítávána podle tělesné váhy: na každých 50 kg jedna čajová lžička oleje.
Dieta Dr.Budwigové pomohla po více než deseti letech klinické aplikace tisícům lidí, dokonce bylo dokázáno, že byla úspěšná i tam, kde selhal ortodoxní způsob léčby.
Po seznámení se s dosáhnutými léčebnými úspěchy Dr.Budwigové se mnozí vědci na celém světě začali zajímat o lněný olej a studovat jeho účinky. Výsledky množství výzkumů uskutečněných v 90. letech minulého století byly přinejmenším působivé. Léčebné úspěchy Dr. Budwigové, jsou skvěle zdokumentovány a obstály na výtečnou i při zkoušce před opoziční konvenční lékařskou institucí. Mnoho vynikajících lékařů a odborníků na výživu dnes kráčí v jejích šlépějích.
Lněný olej obsahuje dvě esenciální polynenasycené mastné kyseliny, které si tělo člověka není schopno samo vyprodukovat a podobně jako vitamíny a minerály je může získat jen prostřednictvím stravy. Jako většina rostlin, obsahuje esenciální linolovou kyselinu (omega-6), která je nevyhnutná k přežití. Ale na rozdíl od většiny olejů, obsahuje největší množství další esenciální mastné kyseliny, alfa-linolenovou kyselinu (ALA). Jedná se o výchozí mateřskou sloučeninu všech omega-3 mastných kyselin, které jsou nevyhnutně důležité nejen pro zachování zdraví, ale života vůbec. Tělo si část z nich promění na blahodárné prostaglandiny, které jsou schopny zabíjet nádorové buňky. Nedostatek ALA (což je typické pro takzaný západní – nezdravý způsob stravování) je zodpovědný za tvorbu škodlivých enzymů tzv. oxydáz, které indukují růst nádoru a jsou příčinou mnoha chronických poruch. Denní klinicky ověřená dávka bez vedlejších účinků je třicet gramů lněného oleje pro dospělou osobu.
Lignany jsou nejvýznamnější složkou slupek lněného semínka. Lněné semínko je nejbohatším potravinovým zdrojem lignanů. Obsahuje až 100-násobné množství v porovnání s jakoukoliv jinou rostlinnou potravou. Jenže při lisování se z ní zhruba 98% lignanů odstraní. Někteří výrobci vracejí lignany zpět do oleje, ale ne všichni. Kontrolujte etikety – nejzdravější je užívání oleje, do kterého byli opět navráceny. Patří do rodiny fytochemikálií, které nyní poutají pozornost mnoha badatelů. Lignany mají antioxidační účinky a zjistilo se, že mají i významné účinky v metabolismu a funkci hormonu estrogenu. Účinkují v těle jako slabé estrogeny a působí proti silnějšímu estrogenu vlastního těla. Střevní bakterie poměňují lignany na enterolakton a enterodiol, ty se vstřebávají skrz střevní stěnu a putují k tkanivům a do krve. Navazují se na hormonální receptory v prsních buňkách, ale i v buňkách pochvy a vaječníků a tak znižují nadměrný účinek lidského estrogenu. Zjistilo se, že dostatečná hladina enterolaktonu v krvi snižuje riziko rakoviny prsu. Například Dr. Lillian Thompsonová z University of Toronto podrobila výzkumu ženy s čerstvě určenou diagnózou rakoviny prsu. Tyto ženy potom denně dostávaly k jídlu rozemletá lněná semínka (25 g). Mezi diagnózou a operací uběhly v průměru asi tři týdny a výsledek předčil očekávání. Při operaci, když lékaři nádor odstranili, zjistili, že se výrazně zmenšil.
Jiné studie ukázaly, že vysoká spotřeba mastných kyselin omega-3 a lignanů je spojená s významně nižším výskytem rakoviny tlustého střeva, prsu a kůže.
Vláknina také plní významnou úlohu při omezování rizika rakoviny. Váže škodlivé chemikálie – karcinogeny, které díky ní vyloučíme dřív než je stihneme přijmout do orgánů těla a tak si je poškodit. Dále vláknina ve střevech vytváří příznivé prostředí pro užitečnou bakteriální flóru. Navíc účinkem střevních enzymů a mikrobů se rozloží na mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které mají protirakovinový účinek.
Fytoestrogeny - jde o látky, které jsou podobné ženským pohlavním hormonům - pomáhají v redukci projevů menopauzy.
Slizy - pomáhají změkčovat stolici - účinné proti zácpě.
Pokud užíváte potravinové doplňky, doporučuje se konzumovat lněná semínka v jinou dobu, aby nebylo ovlivňováno jejich vstřebávání - 1 hodinu před a 2 hodiny po užití.
Lněný olej se rychle zkazí za přístupu kyslíku, tepla a světla. Žluklý olej je zdraví škodlivý, a proto musí být pečlivě vyrobený olej balený pod dusíkem v neprůsvitných nádobách a chlazený po dobu než se spotřebuje. Musí se užívat tak čerstvý, jak to nejvíc jde a stabilizovat proteinem ihned po otevření láhve. Abyste získali ekvivalentní množství oleje, je potřeba rozemlít 3x větší množství semen.
Lněné semínko a olej jsou dokonalý příklad toho, že prosté věci mají nezřídka obrovský dopad na zdraví. Mastné kyseliny omega-3 regulují mnoho velmi důležitých tělesných funkcí. Uvádím některé klíčové oblasti působení:
•kontrola tlaku v krevních cestách, kloubech a očích
•kontrola a upravování zánětů a oteklin (jsou silně protizánětlivé)
•zprostředkování produkce hormonů a steroidů a následné řízení hormonů k cílovým buňkám
•zprostředkování imunitní odezvy (a autoimunity)
•úprava nervových přenosů ovlivňijící náladu, poruchy emocí a pozornosti (deprese, mentální choroby, nutkavé stavy,..)
•regulace tělesných sekretů (může ovlivnit plodnost)
•rozšiřuje nebo zužuje krevní cesty
•regulace hladkých svalů a autonomních reflexů
•tvoří podstatnou část buněčné membrány
•tvarují strukturu pleti a vlasů
•regulují rychlost, s níž se dělí buňky (mitóza)
•jsou nepostradatelné pro dopravu kyslíku do tělesných tkání
•regulují funkci ledvin a rovnováhu tělesných tekutin
•jsou velmi důležité pro udržování mobility nasycených tuků v krevním řečišti a zamezují krevním buňkám v tvorbě shluků, tvořících arteriosklerotický povlak a krevní sraženiny
•plní úlohu primárního zdroje energie pro svaly
•má antibakteriální, antivirové a protiplísňové účinky, které mohou částečně vysvětlit jeho účinnost při pásovém i běžném oparu
Lněné vlákno působí protizánětlivě
Mastné kyseliny omega-3 mají také známé protizánětlivé účinky. Redukují rozsah působení a pomáhají zlepšit podmínky při zánětlivých onemocněních pokožky, například při lupénce. Upravují i zánětlivé nemoci střev jako Crohnovu chorobu a ulcerativní kolitidu.
Len pomáhá při revmatických zánětech
Četné studie shodně potvrzují, že len u nemocných s revmatickou artritidou redukuje křehkost, otoky a neohebnost kloubů. Mnoho pacientů trpících artritidou užíváním lněného oleje dokázalo redukovat nebo zcela vyřadit nesteroidní protizánětlivé léčby, které mívají řadu vedlejších účinků. Již v roce 2000 byla publikována studie v Journal of Biological Chemistry, která ukázala, že omega-3 mastné kyseliny, které se vyskytují ve lnu, umí snižovat hladinu enzymů v kloubech, které mohou zničit chrupavku, čímž jsou redukovány faktory, které mohou vyvolat záněty a může také pomáhat řídit geny, které mají souvislost s buňkami, z nichž je formována chrupavka.
Duševní onemocnění a chronický únavový syndrom
Omega-3 mastné kyseliny mají schopnost uzdravit toho, kdo má diagnozu bipolární poruchy (maniodepresivní poruchy), případně chronický únavový syndrom a navodit u něj stav duševní a tělesné pohody. Už po třech týdnech užívání (správný poměr omega 3, 6) dochází k pozitivnímu účinku.
Nedostatek omegy-3 je hlavní příčinou duševních onemocnění. Důvodem nedostatku je nepoužívání této mastné kyseliny výrobci potravin, protože tato rychle žlukne. A peníze jsou prioritní, tak se používají hydrogenované oleje a ty jsou spojovány se vznikem závažných nemocí - rakovina, srdeční nemoci, chronická onemocnění ...
Dalším "efektem" je díky zvýšenému stresu v současnosti vyšší tvorba adrenalinu a k tomu tělo potřebuje omegu-6 a té je v potravě přes míru. Na druhou stranu pro vypnutí stresové odezvy je potřeba omega-3 a té máme nedostatek. Výsledek? Velké množství podrážděných lidí.
Lněné semínko versus arterioskleróza a vysoký krevní tlak
Kdo si do jídla pravidelně přidává lněná semínka, snižuje si vysoký krevní tlak. Vysoký krevní tlak je rizikovým faktorem pro mnohá chronická onemocnění, proto i zde platí, že je dobré to vyzkoušet.
Více zde: http://www.uspesna-lecba.cz/lnene-seminko/