Bylinka pro zdravé oči bylinka

Bylinka pro zdravé oči

Euphrasia officinalis, neboli Světlík lékařský


dle internetu.


 Název pochází z řečtiny, lze jej přeložit jako “dobrá mysl” nebo “pocit dobra”. Starověké národy jej používaly k léčbě různých očních chorob, dodnes je to jeho hlavní využití. Jedná se o drobnou rostlinku, která začíná kvést na konci léta a kvete až do podzimu. Světlíků je více druhů a všechny se sbírají pro léčebné účinky. Jedná se o polocizopasnou rostlinou, svými drobnými přísavkami se přichycuje ke kořenům sousedních rostlin, hlavně trav a odčerpává z nich roztoky minerálních látek.


Světlík je jednoletá rostlina 15-30 cm vysoká, má rovný, silně rozvětvený stonek, pokrytý jemnými chloupky. Bílé nebo namodralé květy, na spodu okvětního plátku se nachází typická žlutá skvrna. Vyskytuje hlavně na travnatých loukách, pastvinách a lesních okrajích.


Obsahuje glykosid aukubin, třísloviny, kumarin, hořčiny, pryskyřice, silice, oleje, flavonoidy, kyselinu kávovou vitamíny A , C, z minerálních látek hořčík a měď. Tato léčivá rostlina dokáže pomoci při mnohých očních onemocněních, při zánětech a zahlenění horních cest dýchacích, příznivě působí při jaterních potížích, na žaludek, snižuje jeho kyselost a tak působí preventivně proti vzniku vředů, podporuje trávení, tlumí bolesti žaludku a střev, odstraňuje zažívací potíže a zvyšuje chuť k jídlu. Lze také podávat jako podpůrný prostředek při duševním přepracování, bolestech hlavy, nespavosti, ke snížení krevního tlaku. Zmírňuje překrvení, používá se v přípravcích na sennou rýmu a při běžném nachlazení. Účinek nastupuje rychle. Své místo našel i v homeopatických tinkturách. Používá se vnitřně i ve formě obkladů.


V 16. století se doporučoval jako lék proti žloutence, v minulém století byl zase využíván při otravách. Ve staré a lidové medicíně je lékem očních chorob, oku se podobá i list rostliny. Nemá žádné výrazné nežádoucí účinky, proto je vhodný jak v těhotenství, tak pro kojící maminky a novorozence.


zpracováno dle Wikipedie





Labuti pirka