Ať žijí mikrouti Ať žijí mikrouti

Ať žijí mikrouti

Radkin Honzák 

Kniha vyšla v roce 2018 v nakladatelství Zeď.  Její autor známý psychiatr, publicista a vysokoškolský pedagog píše poutavě, poučně, originálně i s humorem o střevním mikrobiomu, jemuž se také říká “střevní mozek”. Tento nově objevený hybatel se podílí na našem metabolismu, imunitě i řídících procesech.

 Mění náš pohled na léčbu cukrovky, deprese i mnoho dalších nemocí. Jak střevní mikrobiom ovlivňuje naše chování? Jaký je vztah mezi složením mikroorganismů v našich střevech a rozvojem civilizačních chorob? Jaká je spojitost mezi mikrobiomem a obezitou? A jaké potraviny konzumovat a kterým se raději vyhnout, aby byli mikrouti spokojení a pracovali pro naše dobro? Prostě láska možná prochází žaludkem, ale celý náš život řídí útroby…  Kniha obsahuje mnoho otázek , ale i odpovědí

Kniha čtivě seznamuje s lékařskými výrazy v oblasti mikrobiologie, obsahuje slovníček méně obvyklých lékařských výrazů a zkratek , obsahuje pojednání o prvopočátcích mikrobiologie  a báječných mužích a žen u mikroskopu.

Zajímavé je zpestření básničkami

My jsme kyseliny mastné
Máme krátké řetězce
My činíme lidi šťastné
Každé střevo nás proto chce.

Acetát i propionát
k tomu ještě butyrát
Umí velké věci konat
A navíc je koná rád

nebo Zpěv embryí

Maminky roztomilé
s prosbou k vám lezem,
prosíme , neroďte 
císařským řezem!

Nebe se raduje nad vámi,
když jdeme běžnými cestami
I když se běžné cesty kroutí,
jsou tam ti nejlepší mikrouti.

Labuti pirka