Tajný život stromů

Tajný život stromů


aneb co cítí a jak komunikují
Objevování fascinujícího světa

Peter Wohlleben

     Kniha byla vydána již 3.dotiskem roku 2017 nakladatelstvím Kazda Václav, Rájec Jestřebí.Tento německý bestseler se drží již druhým rokem na žebříčku nejprodávanějších knih a získává si nadšené čtenáře ve stále více zemích.

    Renomovaný lesník Peter Wohlleben nám dává nahlédnout do skrytého života stromů a odhaluje nečekané skutečnosti: stromy mají pamětˇ, předávají si informace, pociťují bolesti, dokonce mohou dostat úpal a časem se jim tvoří vrásky. Mnohé stromy, jako například duby, spolu navzájem komunikují prostřednictvím vonných látek. V okamžiku, kdy je některý ze stromů napaden hmyzem, vysílá vůně jako signály a všechny stromy v okolí upozorní na nebezpečí.- čerpá tak ze svých mnohaletých skutečností. Názvy některých kapitol - Přátelství, Řeč stromů, Sociální úřad, Stromová loterie, Škola stromů, Strom se za věk nestydí Luxujeme Co2, Dřevěná klimatizace, Les - obrovské vodní čerpadlo, Děti ulice. Kdo je odolný, Proč je strom zelený atd. atd...
    
    Autor se zde přiznává ,jak začal více pozorovat stromy, v době kdy s turisty pořádal  tréninky přežití v přírodě a túry s pobytem ve srubech. Později se přidal i vzpomínkový háj a pralesní rezervace. Křivé, sukovité stromy, které tehdy považoval za méněcenné,  vyvolávaly u účastníků výprav nadšení. Spolu s nimi se učil hledět nejen na kmeny a jejich kvalitu, ale více si všímat kořenů, ale i polštářů mechu nebo hub, které jsou na stromech, včetně soužití s ptáky a lesními rostlinami. Knihou nás zve na spolusdílení štěstí, jímž nás obdařují stromy a třeba při další procházce - uzdravující - v lese i my objevíme malé i velké zázraky.
.


Labuti pirka