Indické vánoce

Indické vánoce

V Indii žije pouze 2,3 % křesťanů, a proto jsou zde oslavy Vánoc v mnohem menším měřítku, než jiné náboženské festivaly a oslavy, například hinduistické.
Těchto 2,3 % křesťanů žijících v Indii se může zdát jako malé množství, ovšem vzhledem k tomu, že Indie je druhou nejlidnatější zemí na světě s 1,3 miliardou lidí, tak málo jich zase není. Křesťanů v Indii naleznete celých 25 milionů


Jedno z největších křesťanských společenství v Indii se nachází ve slavné Bombaji, mnoho z nich jsou římští katolíci. V Goa, v nejmenším státě Indie, je asi 26 % obyvatel křesťanského vyznání. Mnoho z těch, kteří nyní žijí v Bombaji, přišlo nebo má kořeny právě v Goa. Velké množství křesťanů se pak nachází také v Manipuru, Meghalayai, Nagalandu a Mizoramu.
Historie indické Goa je silně spjata s Portugalskem (jednou z koloniálních velmocí minulosti), zatímco Bombaj a například Kalkata si svou křesťanskou přítomnost odnesly z dlouhé a mnohdy kruté vlády britského impéria. 


Lidé v Goa dělají před Vánoci mnoho cukroví, které pak dávají svým sousedům a přátelům. Většina křesťanských rodin má také betlém s hliněnými postavičkami. Na Štědrý den rodiny v Goa vyvěsí mezi domy obří papírové lucerny ve tvaru hvězd, takže když jdete ulicemi, hvězdy se nad vámi vznášejí. Na Štědrý den mají jako hlavní pokrm pečeného krocana nebo kuře. To je další prvek, převzatý ze západu. Po jídle zamíří do kostela na půlnoční mši.
Křesťané v Bombaji se řídí mnoha vánočními tradicemi z Goa, včetně hvězdných luceren a betlémů. Většinou chce mít každý doma ten nejlepší. V severozápadní Indii chodí tamní křesťané celý týden před Štědrým dnem každou noc zpívat své vlastní koledy, navštěvují při tom i okolní vesnice, zpívají každému, kdo je ochoten poslouchat a vyprávět vánoční příběhy.
 I Indové mají na Vánoce stromek, nejedná se ovšem o jehličnan, jak jsme zvyklí. . V indické křesťanské rodině uvidíte spíše strom banánu či manga, popřípadě jakýkoliv jiný strom, který se zrovna dá sehnat. Někteří své domovy zdobí jen listy manga.V jihozápadní Indii, ve státě Kerala Were je 22%, z tamních 33 milionů obyvatel, křesťanů a Vánoce jsou pro ně důležitým festivalem. Tradiční katolíci drží od 1. do 24. prosince půst, až do půlnoci Štědrého dne. Každý dům je ozdoben květinami „vánočními hvězdami“. Během začátku vánoční sezóny jsou téměř všechny obchody naplněny různými odrůdami této rostliny. Ve svých domech a v kostelech lidé připravují jesličky.
 
Ježíšek nebo Santa Claus je ten, kdo dětem přiváží dárky na voze taženým koňmi. V hindštině se mu říká Christmas Baba, v urdu Baba Christmas – obojí znamená „otec Vánoc“. Christmas Thaathaa se mu zase říká v tamilštině a Christmas Thatha v telugu – obojí znamená „starý vánoční muž“. A v marathi se mu říká Natal Bua – „starší vánoční muž“.

čerpáno  a více https://stips.cz/…ii/


Labuti pirka