Úctyhodná slepice
Mgr. Tereza Viktorová
V jihovýchodní Asii před dávnými a dávnými věky žil kur bankivský. Už tehdy snášel větší počet vajec, než běžné ptactvo cca 50 za rok, tedy jedno vajíčko týdne, a proto si ho lidé vyhlédli jako druh vhodný k domestikaci. Za těch 5 000 let šlechtění se lidem podařilo vytvořit slepici, která snáší pětkrát více vajec než původní kur bankivský. V současné době je slepice neboli kur domácí nejpočetnější ptačí druh na Zemi, ovoluje prakticky nepřetržitě a snáší přibližně jedno vajíčko za den, Soužitím s člověkem se z divokého lesního ptáka stal výkonný a velmi efektivní biologický stroj na superpotravinu - vajíčko.
Vejce obsahuje především bílkoviny a tuky, dále pak mastné kyseliny, minerály - selén vápník a železo a vitamíny skoro všechny mimo vitamínu C a poměrně vysoké množství cholesterolu, kvůli kterému se dříve radila menší spotřeba. Světová zdravotnická organizace však roce 2001 potvrdila, že vejce za zvýšenou hladinu cholesterolu může jen minimálně. Vejce je nyní právem vyzdvihováno jako nejkvalitnější zdroj bílkovin, kvalitnější než maso a mléčné výrobky. Vaječný protein obsahuje celé aminokyselikové spektrum, tedy i aminokyseliny esenciální, které si lidské tělo neumí vyrobit samo. Je to nejkvalitnější bílkovina bez ztráty na životech, ale bohužel samotná slepice díky člověku trpí.. Slepice ve velkochovu se nikde nedotkne holé země, marně hledá soukromí, nebo tráví svůj život v kleci. Pokud kód vytištěný na vajíčku začíná číslem 3. jedná se o vajíčko z klecového chovu , v ČR 90 procent a pokud začíná číslem 2, pak se jedná o chov v halách. Na první pohled to vypadá lepší, ale slepice jsou stresovány, že nemají žádný úkryt a každý si do ní může klovnout, což se děje často. Slepice totiž není dobračka a neštítí se ani kanibalismu,
Jako lidé jsme za slepici zodpovědní, protože jsme si vytvořili a měli bychom si jich vážit Zvláště během velikonočních svátků bychom si měli vytvořit příležitost a poklonit se všem 25 miliardám slepic žijícím na Zemi a poslat jim obdiv a vděčnost za to, co pro nás po celé tisíce let dělají.
Čerpáno z článku Spokojené vajíčko od královny všech ptáků v časopisu Vitae, duben 2019. Jeho autorka Mgr. Tereza Viktorová má mnoho zajímavých článků o józe na webu www.sily.cz.