Píseň zřeknutí se světa Píseň zřeknutí se světa

Píseň zřeknutí se světa

Sri Chinmoy

 

Jednoho dne byl Troilanga Svámí se svými žáky, když k němu přišel pěkně oblečený bengálský gentlman středního věku oděný do nových šatů a naparfémovaný olejem. K velkému údivu žáků ho Svámi objal.Každý řekl: "Jak může obejmout někoho tak zkaženého a světského ? Vždyť není duchovní." 

"Vÿ blázni," řekl jim Troilanga Svámí, "nepoznali jste ho . K tomu, aby jste dosáhli jeho duchovní úrovně vědomí, byste se museli vzdát v životě všeho, všeho se zříci. Ve svém nejvyšším vědomí se mu nemůžete rovnat.  To, že je čistě oblečen, má vyžehlené šaty, nebo že používá parfém, pro něj nic neznamená. Dosáhl takové duchovní výšky, že nebude ovlivněn tím, co si obleče nebo udělá. Nemůžete posuzovat lidi podle jejich vnějšího vzezření, Je velkým hledajícím, neobyčejnou duší.

Slov Trollanga Svámího byla pravdivá. Ten muž se jmenoval Shyama Charan Lahiri a byl později znám jako významný duchovní Mistr.

 

Komentář

Pokud člověk ví jak dobře zpívat píseň zřeknutí se světa nemůže být nikdy pokoušen písní vlastnictví světa. Jeho božská realizace není  ovlivněna ve vnitřním světě a jeho lidské představení není dotčeno ve vnějším světě. Je jako člun, který je ve vodě a současně není vodou ovlivněn.

 

Převzato z knihy ZAHRADA DUŠE - SRI CHINMOYLabuti pirka