Legenda o zrní Quinoa Legenda o zrní Quinua

Legenda o zrní Quinoa


Luiza Carol


  Před dávnými časy u úpatí pohoří And, byla malá vesnička, kde žila pilná dívenka. Jmenovala se Anda a byla pastýřkou.

    Každý den ráno se Anda brzy ráno probouzela a vedla lamy z vesnice na pastvu. Uměla je podojit a starala se, aby byly čisté. Pokud se  některá z lam, zranila nebo onemocněla, léčila je listy, semeny, ovocem nebo kořínky. Tyto léčebné metody se naučila od mocné čarodějky Quinoy – Matky-všech-zrn, která bydlela daleko vysoko v horách.

     Jednou během úplňkové noci přiletěl do vesnice Velký Netopýr. Byl to zlověstný čaroděj, aby kradli jídlo. Bezhlučně si naplnil pytle zeleninou a zrním, hodil  je na záda dvěma lamám a zmizel spolu s očarovanými zvířaty. Od té doby začal navštěvovat vesnici vždy o úplňku, aby kradl. Vesničany vždy uspal, takže se nepodařilo ho chytit. Připravili mu desítky pastí, aby ho chytli, ale svým kouzlem je vždy zrušil.

     Vesničané byli čím dál více nespokojenější. Anda byla nejvíce rozzlobená ze všech, protože horské lamy milovala. Anda se vydala s lamami z vesnice do hor. Tři dny chodila s lamami po skrytých tajných stezkách až přišla k obydlí čarodějky  Quinoy

     Moudrá a mocná Matka-všech-zrn nakrmila lamy a dívkou a pozorně vyslechla  všechny její stížnosti. Během noci, když Anda a lamy spaly, čarodějnice pilně pracovala. Dalšího jitra Quinoa naložila na lamy pytle s čarovným zrním a Anda se vrátila domů s nákladem zrní.

    Bylo právě období, kdy se provádí setí. Vesničané hned zasili nové  osivo a Velký Netopýr pokračoval se svými návštěvami a krádežemi ještě několik měsíců. Zatím zázračné obilí přineslo rychlou a rekordní úrodu a vesničané začali z něho připravovat kaši. Toto jídlo jedli každý den, aby zesílili. Pak Velký Netopýr přišel jako obvykle, aby kradl, ale vesničanům se konečně podařilo porušit kouzlo a postavili se mu. Ten dostal strach, začal se zmenšovat víc a víc a schoval se. Podle pověstí ztratil navždy schopnost čarovat, odešel z vesnice a již se nikdy nevrátil.

    Zázračné semeno, vesničané nazvali Quinoa podle jména Matky-všech-zrn.

  Znáte ho? A máte ho rádi?

Z časopisu Juna Amiko Anda z And,, únor 2014, BHLabuti pirka