Nejtěžší břemeno Nejtěžší břemeno

Nejtěžší břemeno


Sri Chinmoy

Jeden duchovní  Mistr si vyšel na výlet se skupinou dvaceti žáků. Žáci byli rádi, že jdou se svým Mistrem.   " Mám pro Vás dvacet vaků, které dnes využijeme. Vyberte si, prosím, vak, který ponesete." Potom dodal: "Mějte však na paměti, že vak, který si jednou vezměte, již nemůžete vyměnit."

Žáci začali všechny vaky nazvedávat, aby našli ten nejlehčí, až na jednoho, který hledal vak nejtěžší. Ostatní žáci si mysleli, že je opravdu blázen. Byli pobaveni tim, že ten blázen ponese nejtěžší břemeno, zatímco  jejich byly nesrovnatelně lehčí .

Po několika hodinách chůze Mistr řekl: "Sedneme si  a najíme se . Vysypte prosím vak, ve kterém je jídlo. Ostatní vaky poneseme k našemu dalšímu cíli. Tam uvidíme nádherné stromy a květiny. Potom půjdeme domů."

Žáci usedli k jídlu. Když své vaky otevřeli, zjistili, že ten těžký byl plný jídla. Ostatní vaky obsahovaly písek, hlínu, rozbité nádoby a jiné bezcenné věci. Žák s nejtěžším vakem  ho na žádost Mistra vyprázdnil a všichni pojedly.  Když se vydali  ke svému dalšímu cíli, žák, který měl nejtěžší břemeno, teď nesl prázdný vak.

Když dorazili k cíli, ovocnému sadu, natrhali si ovoce a obdivovali krásnou scenérii. Na zpáteční cestě zašli do muzea.Nakonec se po šestihodinové chůzi vrátili domů.

Po návratu jim Mistr řekl: " Řekl jsem vám, abyste  si neměnili své vaky. Ten, kdo měl na začátku nejtěžší  břemeno, měl později břemeno nejlehčí. Pro ostatní byly vaky lehčí na začátku, ale museli jste je nést mnohem dál. Ten kdo si vybral  nejtěžší břemeno, je dobrý a dobrosrdečný. Vy ostatní darebáci jste museli nést smetí celou cestu!"

"Jste mými žáky třetí třídy," řekl jim Mistr, a "on je žákem první třídy.Ten, kdo chce nést břemeno všech, je skutečně žákem první třídy!" .

Převzato z knihy Zahrada duše - Ponaučení o žití v míru, štěstí a harmonii - Sri ChinmoyLabuti pirka